O Inkscape

Inkscape Team 14.11.2011 33191 Wydrukuj
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

WstępInkscape jest programem służącym do tworzenia oraz edycji grafiki wektorowej. Główne obszary wykorzystania grafiki wektorowej to symbole, logotypy, ikony a nawet złożone rysunki postaci, czy obiektów. Jedną z cech programu jest jego wieloplatformowość. Oznacza to, że można go uruchomić na platformach Linux, Windows oraz MacOS. Najnowszą wersje programu można pobrać z oficjalnej strony projektu, inkscape.org.


LicencjaInkscape został stworzony w ramach projektu GNU i jest oprogramowaniem rozpowszechnianym na licencji GNU GPL. Licencja ta daje użytkownikowi cztery podstawowe wolności:

  • wolność uruchamiania programu w dowolnym celu,
  • wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb,
  • wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu,
  • wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność.

Dzięki temu program jest bezpłatny i można go używać zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych bez żadnych opłat.


Możliwości InkscapeInkscape to bardzo uniwersalne narzędzie. Swoją elastyczność w działaniu zawdzięcza nie tylko możliwości tworzenia najprostszych obiektów takich jak elipsy i prostokąty, ale przede wszystkim bardzo intuicyjnemu interfejsowi do rysowania nawet bardzo złożonych kształtów za pomocą krzywych Beziera. Połączenie obu technik przy pomocy operacji logicznych pozwala na wykonywanie nie tylko skomplikowanych, ale także niezwykle precyzyjnych kształtów (np. podczas pracy nad logotypami).


Poza samym tworzeniem obiektów program umożliwia także zmianę ich kolorów, przezroczystości, a nawet nanoszenie różnego rodzaju gradientów (również z przezroczystymi i półprzezroczystymi kolorami), deseni oraz nakładanie masek i przycięć.


Do programu wprowadzono wiele udogodnień i narzędzi pomocniczych. Inkscape umożliwia grupowanie obiektów, tworzenie warstw oraz nadawania im przezroczystości. Zawiera również narzędzia typu prowadnice czy siatki dodanych z myślą o projektantach. Siatek w Inkscape są dwa rodzaje: prostokątna i aksonometryczna, które można dowolnie konfigurować i nakładać ich kilka różnych warstw, a wszystko to za pomocą prostego w użyciu edytora siatek.Kolejnymi, wartymi wspomnienia możliwościami są efekty związane z tekstem, oraz manipulacja bitmapami (czyli wszelkimi grafikami rastrowymi m.in. w popularnych formatach graficznych takich jak .jpg, .png, .gif, bmp, itd...). Tekst można umieszczać w obiektach i na krzywych. Można także dowolnie zmieniać położenie, kerning czy obrót nawet pojedynczych liter, bez konieczności ich zmiany na ścieżki. Bitmapy natomiast można wstawiać jako linki, lub osadzać na stałe, można je przycinać, czy używać jako tła, lub elementów deseni. Co więcej Inkscape posiada bardzo ciekawy mechanizm do konwersji grafik rastrowych na wektorowe. Nie zapewnia to oczywiście 100% zamiany, ale daje wiele ciekawych możliwości technicznych i artystycznych.


Nie można też nie wspomnieć o całej gamie filtrów i efektów pozwalających na przetwarzanie grafiki wektorowej w sposób podobny do tego który ma miejsce w przypadku programów do obróbki grafiki rastrowej. Zawiera także inne zaawansowane narzędzia takie jak układ klonów, edytor efektów ścieżki działający w czasie rzeczywistym, a nawet zaawansowany edytor pozwalający na tworzenie własnych filtrów.


Podsumowując. Program Inkscape zawiera całą gamę najróżniejszych narzędzi które czynią tworzenie grafiki wektorowej nie tylko wygodnym, ale także efektywnym.


Format zapisu w InkscapeProgram Inkscape pozwala na zapisywanie plików w formatach:

  • SVG (czysty) – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej(statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami,
  • SVG (inkscape) – nieco zmodyfikowana wersja formatu SVG – natywny format programu Inkscape,
  • PS – uniwersalny język opisu strony opracowany przez firmę Adobe Systems, będący obecnie standardem w zastosowaniach poligraficznych,
  • EPS – format plików, będący podzbiorem języka PostScript, służący do przechowywania pojedynczych stron grafiki wektorowej w postaci umożliwiającej osadzanie ich w innych dokumentach,
  • AI - rozszerzenie wewnętrznego formatu plików programu Adobe Illustrator. (Uwaga! Ten typ pliku uzyskuje się poprzez zapisanie pliku w formacie .PS a następnie ręczną zmianę rozszerzenia na .AI).

Ograniczenia InkscapePomimo wielkiej palety możliwości, program Inkscape ma kilka ograniczeń względem swoich komercyjnych odpowiedników:

Najnowsze posty na forum

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.