mapa, impreza na orientację.

1 rok 10 miesiąc temu #2854 przez zygzak
mapa, impreza na orientację. was created by zygzak
Na początek: Dzień dobry.

Zrobiłem mapę na Imprezę na orientację. Pierwszy raz robiłem.
 
Zrobiłem, a teraz mam mnóstwo pytań. Bo chcę zrobić lepszą :)

 
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 10 miesiąc temu #2855 przez Owca
Replied by Owca on topic mapa, impreza na orientację.
Dzień dobry.
To czekamy na tą listę pytań :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 10 miesiąc temu #2856 przez zygzak
Replied by zygzak on topic mapa, impreza na orientację.
Najpoważniejszy problem mam z rozmiarowaniem. Mapa musi być w odpowiedniej skali. No i potem to musi wyjść na wydruku. Na kole z "10" odległość pomiędzy dwiema pionowymi kreskami (południkami) musi wynosić 5cm. Pewnie uśmiejecie się, ale robiłem to metodą prób i błedów, to znaczy zmieniałem wymiar obrazka, aż na wydruku miałem pożądaną welkość. Podejrzewam, że na samym początku (przy wgrywaniu podkładu z geoportalu coś skopałęm.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 10 miesiąc temu #2859 przez DominusX
Replied by DominusX on topic mapa, impreza na orientację.
Cześć :)

Nie śmieję się w ogóle, Inkscape bywa kapryśny, natomiast w takiej sytuacji sprawa jest relatywnie prosta.
1. Po pierwsze i najważniejsze, wybierając nową stronę, zaraz na ekranie startowym wybrać A4, lub inny papier z zakładki "druk". Jest to tak ważne, ponieważ w tej sytuacji Inkscape włączy jednostki naturalne. W ten sposób jak będziesz miał mieć coś wielkości 35mm to będzie miało 35mm.
2. Po drugie w narzędziu elipsy, kiedy robimy sobie taką "pizzę", czy wycinamy jakiś kąt, to na górnej belce tam gdzie jest "Początek" i "Koniec" można określić normalnie z łapy jaką wartość, wyrażaną w stopniach ma mieć dany wycinek.
3. Po trzecie kiedy złapiesz za którąś z linijek, możesz swobodnie wyciągnąć stamtąd prowadnicę. Kiedy klikniesz na nią dwuklikiem, to możesz określić dokładnie gdzie ma się znajdować "początek" oraz pod jakim kątem ma być prowadnica.
4. Po czwarte w menu po prawej stronie masz narzędzie linijki, które bardzo pomaga w ustaleniu kątów, przy czym to narzędzie wymaga nieco lepszej orientacji, bo nie działa ono w zupełnie oczywisty sposób.

No, to na początek tyle rad. W razie pytań, polecamy się jak zawsze.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 6 miesiąc temu #2889 przez zygzak
Replied by zygzak on topic mapa, impreza na orientację.
bardzo dziękuję, ten sposób pomógł. Teraz mam kolejne pytanie. Ponieważ każdy w wycinków był robiony osobno, to znaczy, że każdy zawierał w sobie resztę mapy, (przy przytnij - zdejmij pojawiałą się całość.) czy to jest przyczyna, że plik rozrósł się do ogromnych rozmiarów? czy można zrobić tak, żeby "wyciąć: tylko ten fragment, bez pozostawiania reszty w pamięci?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 6 miesiąc temu #2890 przez DominusX
Replied by DominusX on topic mapa, impreza na orientację.
Cześć,

jak najbardziej to może być powód. Najłatwiej chyba zrobić tak, że bierzesz jeden przycięty element i robisz z niego kopię bitmapową, a potem sam ten element wywalasz.

Czyli:
1. Zaznaczasz sobie co chcesz skopiować
2. Edycja > Kopiuj jako bitmapę
3. Zaznacz ten element co w punkcie 1 i usuń.

Tutaj jedna bardzo istotna informacja! Jak robisz kopię bitmapy to ona się tworzy w domyślnym DPI projektu, czyli pewnie 96dpi. Innymi słowy - w druku będzie brzydko. Żeby było ładnie trzeba najpierw zmienić ustawienia:
Edycja > Ustawienia > Importowane obrazy > Rozdzielczość tworzonej kopii bitmapy > tutaj zmień ręcznie wartość 96 na 300, zatwierdź enterem i zamknij okno

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.092 s.