Przesuwanie widoku w v.1.3

2 miesiąc 1 dzień temu #3124 przez Dorkass
Przesuwanie widoku w v.1.3 was created by Dorkass
Miałam dłuższą przerwę w używaniu Inkscape. Ostatnio używałam go pod Windows 7. Teraz mam Win 11 i zainstalowałam najnowszą wersję Inkscape. W starszych wersjach mogłam przesuwać widok wciskając spację i jednocześnie przesuwając kursorem. Teraz w ten sposób przesuwa się tylko mały kawałek i dalej ani rusz. Muszę puścić spację i wcisnąć ponownie, aby znów przesunąć o kolejny fragment. Dopiero przytrzymanie jednocześnie Ctrl i spacji pozwala przesuwać widok tak, jak w starszej wersji, tzn. dopóki wciskam klawisze, to mogę go dowolnie długo przesuwać. Jest to upierdliwe. Da się coś zrobić, abym nie musiała dodatkowo wciskać Ctrl? Dodam, że nie używam myszy, tylko touchpada.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 4 tygodni temu #3127 przez Dorkass
Replied by Dorkass on topic Przesuwanie widoku w v.1.3
Widzę, że można też przesuwać za pomocą strzałek na klawiaturze z wciśniętym CTRL. Jednak stary sposób był wygodniejszy. Rozumiem, że nie da się tego zmienić? W preferencjach jest opcja przewijania za pomocą: spacja + mysz, ale ja nie mam myszy i potrzebowałabym spacja+ kursor...
W sumie jest to dziwne, bo Ctrl zastępuje kółko myszy a nie samo przesuwanie myszą, więc nie wiem o co tutaj chodzi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 4 tygodni temu #3128 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Przesuwanie widoku w v.1.3
Cześć,

nie pisałem, bo nie miałem dostępu do komputera z touchpadem (w domu mam stacjonarkę). Sprawdziłem u mnie na 1.3.2 + Win. 10 i wszystko działa normalnie. W sensie przesuwanie spacja + touchpad przesuwa planszę normalnie. Może masz coś naknocone w pliku konfiguracyjnym? Zmień nazwę pliku preferences.xml. Po restarcie Inkscape utworzy nową wersję pliku i zresetuje ustawienia. Może to jakieś dziwactwo Win. 11, ale na moje oko to problem po stronie ustawień Inkscape.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 4 tygodni temu #3129 przez Dorkass
Replied by Dorkass on topic Przesuwanie widoku w v.1.3

Może masz coś naknocone w pliku konfiguracyjnym? 

No raczej nie powinnam, bo to świeżo zainstalowany, najnowszy Inkscape i praktycznie nic tam nie zmieniałam. Dodałam tylko ten pliczek UI zmieniający ikony na pasku, ale to nie jego wina, bo problem z przesuwaniem był od początku. I tak jak pisałam, niby się przesuwa samą spacją też, ale tylko o jakiś niewielki fragment, tak jakbym wcisnęła i zaraz zwolniła spację, chociaż nadal ją wciskam. Dopiero w połączeniu z Ctrl mogę przesuwać dowolnie długo dopóki wciskam klawisze. W każdym razie sprawdziłam z tym plikiem preferencji, ale nic to nie pomogło. Za to zauważyłam, że jednak nie muszę cały czas przytrzymywać Ctrl, wystarczy, że wcisnę go razem ze spacją, a następnie puszczę nadal przytrzymując wciśniętą już tylko spację. No ale to wciąż mniej wygodne, bo jednak trzeba ten Ctrl za każdym razem wciskać. Dziwna sprawa, skoro to tylko u mnie taki błąd. Nie wiem czy to kwestia systemu, musiałabym zainstalować starszą wersję Inka i sprawdzić

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 4 tygodni temu #3130 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Przesuwanie widoku w v.1.3
No to jest taki problem - ciężko to ogólnie zweryfikować. Mam do dyspozycji dwa komputery z touchpadem, Z czego oba są na Windows 10. I na obu działa to w ten sposób. No to może faktycznie coś z win. 11. Ale jeszcze sprawdziłbym z ciekawości jedną rzecz - czy producent dorzuca na swojej stronie sterownik do touchpada? Bo może masz domyślny, który źle rozumie gesty? Po prostu mam wrażenie, że to nie kwestia systemu. Może być błędne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 4 tygodni temu - 1 miesiąc 4 tygodni temu #3131 przez Dorkass
Replied by Dorkass on topic Przesuwanie widoku w v.1.3

(...)czy producent dorzuca na swojej stronie sterownik do touchpada? Bo może masz domyślny, który źle rozumie gesty?

Mam sterownik ze strony producenta laptopa. To jest laptop tej samej marki i z tej samej serii, co ten stary z Win 7. Wybrałam go m.in. ze względu na ten touchpad i program do niego, bo właśnie pozwala na różne zaawansowane ustawienia, dlatego ten konkretny touchpad jest dla mnie wygodniejszy od myszy. I inne gesty raczej działają w nim prawidłowo, chociaż akurat tych do przewijania stron nie używam i mam wyłączone. Włączyłam sobie teraz na chwilę przewijanie dwoma palcami i to pozwala przesuwać widok, ale tylko w pionie :( W sumie dziwne, bo strony internetowe przesuwa zarówno w pionie, jak i w poziomie. A np. w GIMP-ie w ogóle nie działa to przewijanie dwoma palcami, chociaż powiększanie widoku przez "uszczypnięcie" działa zarówno w GIMP-ie jak i w Inku. W XnView działa przewijanie dwoma palcami w poziomie, a w pionie powiększa mi widok, ale to chyba jakieś ustawienie gestów w samym XnView. Aczkolwiek i tak wolę mieć wyłączony ten gest przewijania dwoma palcami, bo raczej będzie mi przeszkadzał, zwłaszcza że stuknięcie dwoma palcami zastępuje mi PPM.
Może w takim razie ściągnę jakąś starszą wersję portable i to sprawdzę? Tylko którą i skąd?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.223 s.