Kolorowanie pół

3 lata 4 miesiąc temu #2640 przez Sakura
Kolorowanie pół was created by Sakura
Witam,
mam figurę stworzoną przez kilkanaście okręgów. W najwiekszy z nich wpisane są wszystkie pozostałe. W wyniku przecięć się okręgów powstały pola, które chcę osobno pokolorować. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że kontury w danym polu muszą mieć różne barwy. Możliwa jest też sytuacja, że jedna krawędź musiałaby mieć różny kolor na fragmentach długości, chociaż to może nie jest warunkiem kardynalnym. Może uda się odpowiednią manipulacją to ominąć, można także w razie potrzeby zrobić bardzo cienki kontur, co sprawi, że drobne niedoskonałości będą niezauważalne.
Bardzo proszę o podpowiedzi. Użycie kubełka odpada, efekt jest koszmarny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 4 miesiąc temu #2644 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Kolorowanie pół
Cześć,

w zasadzie to nic trudnego, ale użycie wiaderka jest faktycznie fatalnym pomysłem. W mojej ocenie tego narzędzia w ogóle nie powinno być w Inkscape.

Dla ułatwienia założyłem, że okręgi są koncentryczne. Zrób tak:
1. Dodaj wszystkim okręgom kontury, bez tego Inkscape świruje,
2. Dodaj kształt, którym będziesz ciąć okręgi,
3. Powiel kształt tyle razy ile masz okręgów. Czyli jak masz ich 5, to zrób jeszcze 4 kopie, żeby w sumie było 5. Kopię robisz klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając "Powiel"
4. Zaznacz sobie parę - 1 okrąg + jeden kształt.
5. Użyj opcji Ścieżka > Rozcięcie ścieżki
6. Czynności 4-5 powtarzaj tyle razy ile masz takich par. Po wszystkim nie powinnaś mieć już przycinających kształtów, a wyłącznie pocięte okręgi.

Poniżej załączam nagranie jak ja to robiłem.

Za tę wiadomość podziękował(a): Sakura

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 4 miesiąc temu #2646 przez Sakura
Replied by Sakura on topic Kolorowanie pół
Dziękuję za odpowiedź. Mój problem jest jednak bardziej skomplikowany. Żeby dużo nie pisać, podpinam dwa pliki. Ten svg częściowo pokolorowałem, czyli zrobiłem to, do czego jakoś doszedłem samemu. Dzisiaj nie dam już rady, jestem zbyt zmęczony, ale oczywiście zapoznam się z twoim sposobem, może na coś mnie to naprowadzi. 

Plik załącznika:

Nazwa pliku: krg1dokolo...g.tar.gz
Wielkość pliku:2 KB
 
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.216 s.