Linia zmiennej grubości

2 lata 5 miesiąc temu #2359 przez Messaya
Linia zmiennej grubości was created by Messaya
Potrzebuję zrobić na bazie ścieżki linię płynnie poszerzającą się. Np. od 1px na jednym końcu do 5 px na drugim końcu ścieżki. Niby można osiągnąć zbliżony efekt za pomocą Ścieżki/Kontur w ścieżkę, ale to strasznie mozolna robota. Zapewne są jakieś proste sposoby na to zadanie. Ktoś wie jak to zrobić bez ręcznej zabawy z węzłami?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 5 miesiąc temu #2360 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Linia zmiennej grubości
Jak najbardziej.

Jeśli wystarczą Ci 3 takie punkty - na początku, w środku i na końcu, to w Inkscape (począwszy od wersji 1.0) została dodana funkcja zwana "Power stroke", albo bardziej po naszemu "Mocny kontur". Tworzysz sobie linię, która będzie "kręgosłupem" Twojej krzywej, a następnie dodajesz do niej efekt: Ścieżka > Edytor efektów ścieżki, następnie klikasz + i z pojawiającego się okienka wybierasz ów Mocny Kontur. Pozornie nic się nie stanie, ale jak wejdziesz w edycję, to zobaczysz tam takie specjalne punkty. Jak zaczniesz je przesuwać, to dana część krzywej zacznie Ci "puchnąć>

Jeśli punktów ma być więcej, to masz trochę mniej komfortowe, ale nadal funkcjonalne narzędzie: kształt na krzywej. Robisz tak: tworzysz sobie kształt, który będziesz następnie nakładać na krzywą. Skopiuj go do schowka, czyli prawym > kopiuj i możesz kształt usunąć. Został już zapamiętany. Następnie wybierasz narzędzie którym tworzysz wszystkie kształty, czyli pióro (nie mylić z narzędziem Kaligrafia, które akurat ma pióro w ikonce), a następnie na górnym menu znajdujesz listę rozwijaną "kształt". Tam, zamiast "brak", wybierasz "ze chowka". Kiedy nakreślisz jakąś krzywą, to kształt, który wcześniej został skopiowany, zostanie na tę krzywą nałożony.
Za tę wiadomość podziękował(a): Messaya

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 5 miesiąc temu #2361 przez Messaya
Replied by Messaya on topic Linia zmiennej grubości
Bardzo dziękuję, oba sposoby spełniają wymagania. Nawet przeglądałem ten efekt w poszukiwaniu rozwiązania, jak widać zbyt słabo ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 5 miesiąc temu #2362 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Linia zmiennej grubości
To nie są oczywiste rzeczy. Dobrze, że zapytałeś.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.176 s.