Przycinanie konturu

4 lata 4 miesiąc temu #2235 przez pasa
Przycinanie konturu was created by pasa
Próbowałam szukać sama ale bezskutecznie, dlatego byłabym wdzięczna za pomoc.

W jaki sposób mogę przyciąć fragment konturu? Umiem z obiektami ale z konturem mi się nigdy nie udało.

Załóżmy że mam prostokąt. Chciałabym wyciąć w nim niewielki fragment prawego boku, następnie go zdublować, odbić przez oś y, ustawić załóżmy względem dolnej krawędzi żeby były równo a następnie połączyć je liniami prostymi odchodzącymi od tego wycięcia.

Wiem, że mogę to po prostu narysować ale to jest tylko przykładowa sytuacja, często mi się zdarza że narysuję już spory fragment rysunku i dopiero wtedy nagle chcę przyciąć zaledwie fragment linii (konturu) i wtedy rysowanie od nowa średnio wchodzi w grę.

Czy ktoś wie jak można to zrobić? Widziałam na jakimś filmiku na yt, że ktoś zaznaczył dwa punkty na krzywej i wyciął ten fragment ale zrobił to zbyt szybko i nie udało mi się dostrzec jako to zrobić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 4 miesiąc temu #2236 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Przycinanie konturu
No pewnie, że ktoś wie. Od tego jest to narzędzie
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 4 miesiąc temu #2237 przez pasa
Replied by pasa on topic Przycinanie konturu
Próbowałam z tym kombinować ale chyba nie umiem. Zakładam, że trzeba zaznaczyć ten kontur (załóżmy prostokąt), zamienić obiekt w ścieżkę, dodać węzły na początku i końcu rozcięcia i wtedy użyć narzędzia. Ale kiedy tak robię, dostaję komunikat, że "zaznacz przynajmniej 2 ścieżki, aby wykonać operację logiczną" i nie bardzo wiem co to znaczy :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 4 miesiąc temu - 4 lata 4 miesiąc temu #2238 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Przycinanie konturu
Nie wiem skąd ten tekst, czy ode mnie, czy od kogoś innego, ale nie jest do końca poprawny. Żeby funkcja logiczna zadziałała potrzeba dokładnie dwóch obiektów, z których każdy ma co najmniej jedną ścieżkę. Operacja logiczna to to co masz w menu "Ścieżka" począwszy od "Sumy", a na "Rozcięciu Ścieżki" skończywszy. Wygugluj sobie frazę "działania na zbiorach", wejdź w grafikę i wszystko stanie się jasne. Operacje nie zadziałają na grupach obiektów ani na grafikach rastrowych.

Co do samego narzędzia, to bardzo komplikujesz sprawę. Nie musisz robić połowy tych rzeczy o których piszesz, że robisz jak próbujesz użyć narzędzia.

Zrób tak:
1. Utwórz sobie obiekt - np elpisę, albo prostokąt,
2. Nic przy nim nie dłub, zostaw jak jest, tylko nadaj mu kontur w dowolnym kolorze, byle był wyrazisty.
3. Utwórz sobie kolejny kształt - też elipsę, albo prostokąt, a następnie przemieść tak, żeby częściowo nachodziła na ten drugi obiekt.
4. Użyj narzędzia "Rozcięcie ścieżki"

I już, i powinno działać. Jak nie działa, to napisz co konkretnie. Przyczyna na pewno się znajdzie.

Proponuję w ogóle zrobić tak, że jak postawisz sobie elementy 1 - 3 z powyższego planu, to skopiuj je sobie aby mieć 6 takich par i po kolei wykonać wszystkie 6 operacji logicznych. Zobaczysz co która robi. Ich znajomość jest niezbędna do sprawnego posługiwania się Inkscape (i w ogóle każdym wektorowym programem).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 4 miesiąc temu #2239 przez pasa
Replied by pasa on topic Przycinanie konturu
No, nie działa, niestety.

Narysowałam prostokąt bez wypełnienia i obok drugi, mniejszy, który częściowo nachodził na ten pierwszy. Zaznaczyłam oba i użyłam tego rozcięcia. Wówczas zniknął ten mniejszy prostokąt, ale ten większy pozostał w niezmienione formie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 4 miesiąc temu #2240 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Przycinanie konturu
A może został pocięty, tylko zaznaczasz oba obiekty? Nie wiem, strzelam.

Zrób to jeszcze raz, zapisz do pliku i załącz tutaj.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.116 s.