Dopasowywanie liczby obiektów do określonego obsza

8 lata 1 tydzień temu #1211 przez Rhotax
Jest sobie program dołączany do urządzenia grawerującego.
W tym programie zobaczyłem – genialną funkcję :)

Mam jakiś obiekt o nieregularnym kształcie.
Mam ograniczony rozmiarem obszar roboczy (dowolny w rozmiarach byle był to obszar prostokątny).
A potem zaznaczam i wpisuję liczbę sztuk danego obiektu, a ten program sam "rozkłada" mi daną liczbę obiektów na tym obszarze tak ,żeby było jak najmniej strat w materiale. Przesuwa te obiekty, obraca itd. żeby jak najbardziej je ze sobą ścisnąć i pomieścić jak najwięcej na jak najmniejszym obszarze.

Ja tego używam, żeby określić ile maksymalnie sztuk danego obiektu zmieści mi się na danym obszarze.
Czyli wpisuję liczbę, daję "rozłóż na obszarze", jeśli się udało to próbuję z jeszcze większą liczbą obiektów, aż w końcu dochodzę gdy wyskakuje komunikat, że dana liczba obiektów nie zmieści się na danym obszarze.

Czy ktoś, kiedykolwiek, widział taką funkcjonalność w jakimś programie do grafiki wektorowej ???

Inkscape 0.48.4 r9939 na WinXP.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 1 tydzień temu #1212 przez mPuQ
Takie rzeczy to w Inku 2.0 będą!!! :evil:
Tak na poważnie to CorelDRAW ma taką możliwość ale to jest możliwe przy użyciu jakiejś wtyczki.
To jest dość specyficzna funkcjonalność której szukasz i można ją znaleźć głównie w płatnych programach.
DesignEdge® Software ,
NestLib Online
CutLeader
Inkscape for Cutting Design Całe forum Inkscape poświęcone wycinaniu, może coś tu znajdziesz.
Generalnie słowem kluczem jest NESTING.
Prawdopodobnie darmowe programy CAD mają taką funkcję.

mPuQ

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 1 tydzień temu #1213 przez Rhotax
No właśnie jak kiedyś nad tym myślałem, to wydawało mi się, że to bardzo skomplikowana funkcja, tym bardziej gdy sam próbuję ułożyć tak obiekty i czasami wystarczy obrócić o "mimiletr" i nagle okazuje się, że zmieszczą się jeszcze dwa obiekty :)

Ale w tym programie o którym pisałem...to jest kliknięcie przycisku i 2 sek. :) (na starym komputerze) :)

PS
Mam jeszcze inną funkcjonalność, która wydaje się ... "pracochłonna obliczeniowo" :> Znaleźć środek ciężkości nieregularnego obiektu, po to, żeby wiedzieć gdzie wywiercić dziurkę aby powiesić go na...ścianie, jako wisiorek na szyi itp. i żeby wisiał równolegle do grafiki która jest na nim na rysowana :D
Na razie robię to po "chłopsku" czyli obrysowuję obiekt i wycinam na kartce, w kartonie...a potem metodą prób i błędów szukam tej dziurki robiąc otwory szpilką i sprawdzając jak się obiekt ... 'przechyla' :)

A jak chciałem zgłębić temat 'formalnie' to doszedłem gdzieś do korzystania z całek żeby obliczyć pola powierzchni, itp. :|

Inkscape 0.48.4 r9939 na WinXP.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.382 s.