Logo - problemy z PDF i dylematy dotyczące zapisu

1 rok 2 godzin temu #2792 przez BB
Witam serdecznie graficzną społeczność!

Kieruję się do Państwa z problemem dotyczącym zapisu logo w pdf. Wszystko było by ok, tylko zamiast efektu rozmycia konturu w napisie mam po prostu mega gruby kontur. Czy coś robię źle?

Sprawa druga, logo robię dla znajomego, który chce je przeznaczyć też do druku na wizytówki. Naczytałem się wielu stron odnośnie plików w jakich przekazać i formatu, że w różnych wersjach, czarno-białych, na białym tle, na czarnym itd...czy faktycznie tyle tego potrzeba? Nie wystarczy zwykły zapis w PNG (RGB na strony www) i JPEG/PDF (CMYK do druku). Jak to zrobić żeby chłopakowi nie narobić problemów w drukarni?

Będę wdzięczny za waszą pomoc!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 1 godzinę temu - 11 miesiąc 3 tygodni temu #2793 przez DominusX
Cześć,

rozbierzmy temat na kawałki.

1. Tego się nie da zrobić. Jest to zdaje się związane ze specyfiką formatu PDFa, chociaż głowy nie dam. Masz tutaj w tej sytuacji jedną z 2 opcji:
- Zamieniasz sobie rozmyty obiekt na bitmapową kopię (Alt+B ). Trzeba tylko pamiętać, aby zmienić sobie w ustawieniach Inkscape rozdzielczość na jakieś 300 DPI, bo inaczej będzie sieczka przy wydruku. Zadziała o ile wydruk będzie nie za duży.
- O ile to możliwe, tworzysz sobie obiekt pod spodem na którym gradient imituje rozmycie. Wychodzi znacznie lepiej, ale mało kiedy w ogóle jest taka opcja.

Natomiast jeśli to logo to moim skromnym zdaniem w większości przypadków wygląda mało fachowo.

2. Tu nie mam za wiele doświadczenia, bo też mało moich rzeczy szło w ogóle do wydruków. Natomiast w mojej ocenie nie potrzebujesz tego za wiele. Natomiast PNG tutaj raczej się nie sprawdzi. A już na pewno nie nada się gdyby ktoś kiedyś chciał to wyciąć ploterem. Takie pliki, że potrzebujesz kolory, maskę, coś tam jeszcze to są używane kiedy chcesz np. wytłoczyć lub polakierować wizytówkę miejscowo. Wtedy bez tego ani rusz. Ale jeśli nie masz sytuacji, że to idzie na ploter, jest wytłaczane albo lakierowane, to nie potrzebujesz tego. Najlepiej wtedy dać chłopakom całość w wersji wektorowej. Co do kolorów wydruku to już jak sobie drukarnia radzi. Ale jeśli dajesz coś w barwach do wydruku, to można dodać jeszcze jakiegoś PNG, ale to wyłącznie poglądowo.
Za tę wiadomość podziękował(a): BB

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 45 minut temu #2794 przez BB
Na wstępie dziękuję za szybką odpowiedź!

Ok, czyli chyba najprościej będzie zrezygnować z rozmycia przy pliku rastrowym. Cienie mu pozostawię w takim razie jedynie na reklamę w sieci.

A co do druku wizytówek, projektowaniem wizytówki się nie zajmuję, więc jeżeli zleci to jakiejś firmie to wystarczy w takim przypadku plik PNG i JPG? Powinni to sobie sami w takim przypadku dopasować pod pod styl wizytówki zgadza się?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 36 minut temu #2795 przez DominusX
No i znów - moim zdanie przy materiałach, które trafiają do druku, unikałbym rastrów. Czyli najlepiej logo dać w wektorowym PDFie. To najbardziej uniwersalny format. PNG od bidy przejdzie, o ile będzie to grafika z przezroczystym tłem i będzie wygenerowany w naprawdę dużych rozmiarach, ale i to odradzam. JPG nie nada się w ogóle. Nie da się o umieścić na jakimś innym tle bez cudowania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.255 s.