Obiekt na ścieżce

1 rok 20 godzin temu #1885 przez Lul3k
Obiekt na ścieżce was created by Lul3k
Witam ;) tym razem z nieco innym problemem/pytaniem

Tak jak wspominałem, przysiadłem do Inkscape na dłużej.
Dla średnio zaawansowanych sprawa będzie banalna, no ale mi wujek google niestety nie chce podpowiedzieć.

1. Wysmarowałem przy pomocy linii, krzywych, poziomic obiekt/logo. Rzecz jasna zgrupowałem te elementy do łatwiejszej edycji
2. O ile tekst i jego kształt można edytować przy pomocy krzywych i nadawać pożądany kształt, tak problemy są z obiektem.
Zaznaczam obiekt, następie chcę go przerobić na ścieżkę, ale nasz poczciwy programik daje mi informację, że "w zaznaczeniu brak obiektów do konwersji ścieżki".

Stąd pytanie: ma ktoś sposób, bądź pomysł jak to obejść i by móc uzyskać efekt wykrzywienia po łuku lub też falowania?

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to by obiekt zapisać jako raster, przerobić w programie do edycji rastrowej, a następnie już pofalowanego zwektoryzować. No ale jak przypuszczam, jest to sposób w stylu "zstąpił do piekieł, bo po drodze mu było" :D

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 18 godzin temu - 1 rok 17 godzin temu #1886 przez Dorkass
Replied by Dorkass on topic Obiekt na ścieżce
Na ścieżkę można zamienić tylko pojedynczy obiekt, nie całą grupę. Grupa nie jest obiektem. Rozumiem, że chcesz wygiąć w łuk grupę obiektów? Takie działanie zawsze spowoduje pewne zniekształcenia obiektów wchodzących w skład grupy. Gdybyś pokazał, jak wygląda ta grupa do wygięcia, to może dałoby się znaleźć jakieś lepsze rozwiązanie...
W każdym razie wszystkie obiekty wchodzące w skład grupy muszą być zmienione na ścieżki. U mnie po zaznaczeniu grupy i wybraniu opcji: Ścieżka -> Obiekt w ścieżkę obiekty w grupie są zmieniane na ścieżki, ale kiedyś chyba trzeba to było robić przed zgrupowaniem, więc może zależy od wersji Inka. Następnie zaznaczasz grupę i wybierasz z menu: Ścieżka -> Edytor efektów ścieżki. W okienku, które się pojawi klikasz na plusik i z listy efektów wybierasz Zagięcie. Następnie klikasz na pierwszą ikonkę od lewej (taką samą jak symbol edycji węzłów) i pojawi się ścieżka którą będzie można wyginać. Dla precyzji można dodawać na niej węzły.

zrzut: i.imgur.com/UsZLoFc.png

Efekt ręcznego wyginania jest mało precyzyjny, dlatego lepiej najpierw stworzyć sobie idealny łuk w odpowiednich wymiarach (za pomocą okręgu), zamienić w ścieżkę, skopiować i wkleić w okienku edytora efektu (należy pamiętać, aby po skopiowaniu łuku, zaznaczyć grupę), a grupa zostanie wygięta dokładnie wg tego łuku.

zrzut: i.imgur.com/O9fXDSO.png
i.imgur.com/332ugLJ.png - niestety, jak widać obiekty w grupie zostały dość mocno zniekształcone

Warto wziąć pod uwagę, że po takim przekształceniu Inkscape będzie traktował to jak grupę z nałożonym efektem (który można w każdej chwili zdjąć lub edytować), co może być przyczyną problemów np. przy przesuwaniu czy skalowaniu grupy. Dlatego najlepiej po zakończeniu wyginania ponownie zastosować zamianę obiektów na ścieżkę.
The following user(s) said Thank You: DominusX, Lul3k

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 4 tygodni temu #1888 przez Lul3k
Replied by Lul3k on topic Obiekt na ścieżce
Niestety musiałem rozbić grupę i każdy element z osobna przekształcać. Toporne zajęcie, no ale trudno xd
Dzięki za odpowiedź i mini poradnik ;) jak czegoś w google nie znajdę, to będę pisał tu na forum(zamiast prv), by w przyszłości pozostali z podobnymi problemami mogli skorzystać z informacji w wątku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 4 tygodni temu #1890 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Obiekt na ścieżce
Polecamy się :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.230 s.