Rysowanie w perspektywie: siatka?

9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #422 przez Dorkass
Rysowanie w perspektywie: siatka? was created by Dorkass
Istnieje w Inkscape coś takiego jak siatka perspektywy (może jakiś plugin), ew. jakieś narzędzie do rysowania w ustalonej perspektywie? Chodzi mi o możliwość wyświetlenia np. takiej siatki: i.minus.com/ieNLeRTyl1ZIf.png . Wiem, że można zastosować perspektywę do pojedynczego obiektu czy napisu, ale tutaj chodzi o cały rysunek składający się z wielu obiektów. Wiem również, że można sobie ustawić prowadnice, ale musiałabym ich bardzo dużo poustawiać i do tego punkty zbiegu byłyby bardzo daleko od rysunku. Próbowałam używać obiektów 3D, ale jakoś nie umiałam za ich pomocą nic sensownego narysować, a konkretnie chodziło o narysowanie samych ścian pokoju, mniej więcej takich jak na tym obrazku: i.minus.com/iOlCrZ1Q1clii.png . Nie chodzi w każdym razie o rzut izometryczny. Jeśli da się to narysować za pomocą tych obiektów 3D, to może jest gdzieś jakiś tutorial, najlepiej po polsku. Przede wszystkim nie potrafiłam narysować tej frontowej ściany, a jedynie boczne, chociaż i one wychodziły nie tak, jak trzeba.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu #423 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Rysowanie w perspektywie: siatka?
Przyznam że tym razem poważnie zabiłaś mi ćwieka. Nie słyszałem o takim pluginie i nie znam techniki na taką siatkę inaczej niż ze wspomnianych prowadnic, ale... jaki jest stopień skomplikowania efektu który chcesz osiągnąć? Bo z brył faktycznie coś się powinno dać "ukręcić" o ile to nie jest rzeczywiście jakiś bardzo zaawansowany projekt. Sprawa jest prosta o ile trzymać się paru zasad.

W międzyczasie jak będziesz odpowiadać, poszukam odpowiedniego skryptu, pluginu, albo czegokolwiek.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #424 przez Dorkass
Replied by Dorkass on topic Rysowanie w perspektywie: siatka?
Dzięki za odzew. W sumie już zainstalowałam sobie SketchUp i narysowałam co chciałam: i.minus.com/iudBTdO3JjZpp.png . Widać do czegoś takiego to jednak lepiej użyć programu do 3D. Jedyny problem, to że ten SketchUp strasznie strzępi krawędzie (musiałam poprawiać w GIMP). Zainstalowałam jakąś starszą wersję (oczywiście darmową), bo nigdy nie miałam do czynienia z programem 3D, a tylko taka była po polsku. Wyczytałam jednak, że do tej najnowszej podobno jest jakaś wtyczka, która pozwala wyeksportować rysunek do SVG. Mam jeszcze jeden pokój i korytarz do narysowania, więc chyba to sprawdzę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu #425 przez DominusX
Replied by DominusX on topic Rysowanie w perspektywie: siatka?

Dorkass napisał: Dzięki za odzew. W sumie już zainstalowałam sobie SketchUp i narysowałam co chciałam: i.minus.com/iudBTdO3JjZpp.png . Widać do czegoś takiego to jednak lepiej użyć programu do 3D. Jedyny problem, to że ten SketchUp strasznie strzępi krawędzie (musiałam poprawiać w GIMP). Zainstalowałam jakąś starszą wersję (oczywiście darmową), bo nigdy nie miałam do czynienia z programem 3D, a tylko taka była po polsku. Wyczytałam jednak, że do tej najnowszej podobno jest jakaś wtyczka, która pozwala wyeksportować rysunek do SVG. Mam jeszcze jeden pokój i korytarz do narysowania, więc chyba to sprawdzę.


Jedyne 3D którego używałem na poważnie to był Blender. Polecam, aczkolwiek pierwsze zetknięcie może być nieco ciężkawe.

Co to tego efekty, to da się go spokojnie zrobić z brył w Inku. Spróbuję wymyślić na to tutka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #426 przez Dorkass
Replied by Dorkass on topic Rysowanie w perspektywie: siatka?
A właśnie zaczęłam się zastanawiać nad Blenderem, bo ten SketchUp wydaje się wyjątkowo biedny, ale właśnie boję się Blendera, również z powodu zbyt słabego sprzętu.
Co do tych brył, to naprawdę próbowałam i nie mogłam sobie poradzić (tym bardziej zapewne nie będę umiała ogarnąć Blendera :P), więc byłoby super, gdyby ktoś taki tutorial napisał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 4 miesiąc temu #427 przez Owca
Replied by Owca on topic Rysowanie w perspektywie: siatka?
Hej.

Ja osobiście poleciłbym AutoCada albo jakiś jego darmowy odpowiednik, bo zaprzęganie Blendera do narysowania pokoju to chyba jak strzelanie do królika z armaty. Po za tym w Inku możesz stworzyć sobie perspektywę z prowadnic i na jej podstawie narysować pokój. Na szybko zrobiłem rysunek (siedzę w pracy) używając prowadnicy o kącie 70 stopni i efekt jest taki:

Załącznik pok_2015-01-07.png nie został znaleziony



Załącznik pok2_2015-01-07.png nie został znaleziony

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.261 s.