Jednorożce, wielkie stopy i potwór z Loch Ness, czyli kilka słów o rzeczach niestworzonych w Inkscape 0.93.

Inkscape Team 11.10.2016 2671 Wydrukuj

Ta historia to nie jest zwykła opowieść. To telenowela. Nie chcę jednak nadużywać cierpliwości szanownych czytelników i postaram się streścić w pigułce. O tym co miało być w Inkscape i kiedy, jakie to cuda niewidy miały się w nim znaleźć, oraz o tym co wyszło w efekcie, mówiło się w środowiskach związanych z programem całkiem sporo. Przytoczone w tytule magiczne zwierzęta to nic w porównaniu z obiecanymi nam nowymi funkcjonalnościami. Czekaliśmy długo i cierpliwie, aż wreszcie pojawiła się nowa wersja problemu oznaczona numerem 0.91. Było to o tyle zaskakujące, że wcześniejsza posiadała numer 0.48. Okazało się, że twórcy programu nie podołali nałożonym sobie bardzo ambitnym celom. Zupełnie od zera ułożyli nowy plan i stwierdzili że przy obecnych założeniach nie są w połowie, ale pod koniec pracy.

Stwierdzenie, że czekaliśmy długo nie jest wcale przesadzone. Wersja 0.48 miała swoją premierę w połowie 2010 r. W kolejnych latach, zamiast nowej wersji dostawaliśmy tylko poprawki. Było ich łącznie 5. Wreszcie 28 stycznia 2015 r. stało się. Oto światło dzienne ujrzała nowa, fatalna wersja 0.91, która co prawda oferowała kilka nowych funkcjonalności, to jednak nie dość że nie obiecanych „jednorożców”, to jeszcze psuła dobrze działające narzędzia takie jak choćby obsługę gradientu! I to wszystko przy znacznym spadku stabilności. Wspomniane nowe, niedoczekane funkcjonalności to przede wszystkim słynny Gradient Mesh Tool (jego brak zniechęcał użytkowników komercyjnych rozwiązań) oraz obsługa barw drukarskich CMYK (która to z kolei skutecznie odstraszyła całą rzeszę profesjonalistów). Nie było także poprawy wydajności, którą teoretycznie powinno się odczuwać w związku z integracją z biblioteką Cairo.

Nic więc dziwnego, że niechęć wobec Inkscape zaczęła wzrastać. Poprawionej wersji nie było, więc rady odnośnie problemów brzmiały zwykle „zainstaluj poprzednią wersję” itd. Co więcej kiedy redakcyjnie przeglądaliśmy tzw. roadmapy, czyli raport z tego gdzie jest Inkscape i dokąd zmierza, okazało się, że prace posuwają się do przodu tak wolno, że w zasadzie utknęły. Wszystko wskazywało na to, że program czeka powolna śmierć. Nie można jednak tego było nigdzie wprost napisać, ponieważ najgorsze co można zrobić, to zarażać społeczność defetyzmem.

Napisałem ten przydługi pomimo obietnicy wstęp, aby nakreślić wam jak szokujące dla mnie osobiście było dzisiejsze odkrycie jakiego dokonał nasz redakcyjny kolega Marcin. A zaczęło się od dość niewinnego zrzutu ekranu:

Nie wziąłem tego zupełnie na poważnie. Pomyślałem, że to dalsze odcinanie kuponów i że szkoda mojego czasu. Ciekawość jednak zwyciężyła i oto moim oczom ukazał się uwaga, uwaga… ZUPEŁNIE NOWY INKSCAPE! Określenie zupełnie nowy jest być może odrobinę na wyrost, ale dosłownie tylko odrobinę. Ink nie ma może nowego układu menu, nie przeszedł też zmiany sposobu działania (za co szczerze dziękujemy twórcom, ponieważ jest to jeden z jego największych atutów), jednak zyskał całkiem świeży wygląd okien, ramek itp.:

Jeszcze trochę roboczy, ale na początek jest nieźle.

Ale nowy Inkscape to nie tylko zmiany kosmetyczne. To przede wszystkim całe mnóstwo nowych narzędzi i funkcji, które widać niemal na każdym kroku. Oto kilka najważniejszych, które udało nam się znaleźć:

Gradient Mesh Tool:

Narzędzie działa jeszcze niezbyt funkcjonalnie i jest powolne, ale jak widać udało się osiągnąć zamierzony efekt, co więcej podczas pracy z nim program ani razu nie stracił stabilności. Zdarzyły się one tylko kiedy próbowałem cofać zmiany w gradiencie (Ctrl-Z), jednak to działo się także ze zwykłym narzędziem gradientowym z wersji 0.91.

Narzędzie LPE:

LPE to skrót od LivePathEffects. To jak widać już po samych ikonkach znaczne rozszerzenie idei „żywych ścieżek”. Wstępnie wygląda to ciekawie. Narzędzia te dostępne były już w wielu poprzednich wersjach programu, jednak tu widzimy, że zostały one wprowadzone pośród podstawowe narzędzia programu.

Perspektywa (Efekt ścieżki):

Narzędzie perspektywy dostępne było już wcześniej, tyle że w wersji skryptu. Jego używanie było bardzo niewygodne. Teraz poprawione narzędzie koperty zostało rozbudowane o zmianę perspektywy. Korzysta się z niego bardzo dobrze, a funkcjonalność działa stabilnie.

Front pod obsługę barw CMYK

Oficjalne źródła mówią, że obsługa kolorów wydruku to dopiero wersja 0.94, jednak już teraz widać przymiarkę w postaci panelu Wypełnienie i kontur. Dotychczas kiedy zapisaliśmy kolor jako CMYK, Inkscape konwertował go na RGB i gubił wartości poszczególnych kolorów. Obecnie, nawet po zapisaniu i ponownym otwarciu pliku, program pamięta ustalone wartości składowe.

Warto także wspomnieć o takich zmianach jak:

 • rozbudowane narzędzia zarządzania paletą kolorów
 • dodanie wielu ciekawych efektów ścieżki, takich jak choćby wspomniana perspektywa, ale także np. odbicie lustrzane
 • możliwość zablokowania prowadnic na ekranie jednym prostym przyciskiem (kłódeczka w lewym, górnym rogu ekranu)

Także was gorąco zachęcamy was do przeszukania programu i pochwalenia się odkryciami na naszym fejsbuku.

Na koniec jeszcze o samej wersji. Jak się zapewne zdążyliście zorientować w tytule mowa o 0.91, a najnowsza wydana ma numer 0.93. A co z wersją 0.92? Nie znamy oficjalnych wyjaśnień, ale nowa roadmapa daje wiele ciekawych informacji. Wynika z niej, że prace nad 0.92 są bardzo zaawansowane. Zrealizowanych zostało już wiele funkcjonalności. Dodany został także jeden punkt z wersji 0.93. W rzeczywistości, jak sądzę, nowa wersja nie będzie miała pominiętej numeracji, a obecna wersja jest zwyczajnie robocza.

Widać, że program dopiero formowany, że pewne rzeczy są niedorobione i jeszcze ulegną zmianie. Co więcej nowy build działa bardzo powoli, jakby trochę niezdarnie i jest przez to jeszcze niefunkcjonalny. Widać jednak ogromną pracę twórców i nadzieję na przyszłość projektu. Najnowszą wersję deweloperską programu można znaleźć pod adresem:

WINDOWS:

UBUNTU:

FEDORA:

OSX:

Najnowsze zasoby

 • SVG2PNG

  Inkscape Team 21.2.2016 2308
  SVG2PNG SVG2PNG to program do hurtowej konwersji plików wektorowych SVG do plików rastrowych PNG. Jednocześnie przerobimy…
 • Valentina Project

  Inkscape Team 14.2.2016 2190
  Valentina Project Valentina jest darmowym programem, który umożliwia projektowanie wykrojów niezbędnych w przemyśle odzieżowym. Program stanowi pomoc…
 • Alchemy

  Inkscape Team 8.2.2016 2340
  Alchemy Alchemy to program graficzny dzięki któremu każdy może poczuć się jak wirtualny Jackson Pollock. Dzięki…

Najnowsze tutoriale

Najnowsze posty na forum

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.