Inkscape 0.91 - przegląd nowości

Inkscape Team 4.2.2015 14433 Wydrukuj
Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Po czterech, długich latach oczekiwania nadeszła wersja Inkscape sygnowana numerem 0.91. Początkowo miała to być wersja 0.49, jednak twórcy, zmieniając starą ścieżkę rozwoju programu na nową zmienili założenia, a co za tym idzie także i numerację.

 

Oczekiwania wyrosły pod sufit, a udogodnienia i moduły, jakie miały wejść w skład nowej wersji, rozpalały wyobraźnię wielu grafików, także tych w redakcji inkscape-tutorial.pl. Jak to jednak w życiu bywa, nie zawsze wychodzi, tak jak byśmy chcieli. W rezultacie otrzymaliśmy narzędzie sprawne i z kilkoma nowymi, i ciekawymi funkcjami, jednak bez tych, na które czekaliśmy najbardziej. Mowa to o słynnym narzędziu Gradient mesh Tool oraz o obsłudze kolorów CMYK pozwalających profesjonalnie przygotować grafikę do druku.

 

Nie oznacza to jednak, że Inkscape w wersji 0.91 nie niesie ze sobą kilku naprawdę ciekawych i pomocnych narzędzi. Oto nasz wykaz nowości stworzony z myślą o was i dla was:

 

FILM

 

Dla tych, którzy zamiast oglądać wolą czytać, przygotowałem prosty przewodnik po nowościach Inkscape.

 

W filmie znalazła się prezentacja oraz omówienie następujących nowości:

Miarka - nowe, funkcjonalne narzędzie służące do mierzenia długości oraz kątów w obiektach i pomiędzy nimi.

 

Dodawanie węzłów w skrajnych, maksymalnych pozycjach - przydatne na skrajnych krawędziach obiektów, w sytuacji, kiedy punkt powinien zostać wyliczony, a nie dodany metodą „na oko”.

 

Ulepszone narzędzie fontów - wreszcie w Inkscape zostały połączone grupy fontów. Mamy teraz jeden font a rozwijane menu pozwala nam wybrać wariant pogrubiony, pochylony itp. Zasadniczo to nic nowego, ale wcześniej opcja ta nie działała wystarczająco dobrze. W nowej wersji zostało to poprawione.

 

Lepsza obsługa gradientów - wszystkie opcja na górnej belce, a także przycisk odwracania fontu (wcześniej dostępny wyłącznie za pomocą skrótu klawiszowego Shift+R) oraz kilka pomniejszych udogodnień.

 

Zamiana obiektów miejscami - ciężko nazwać inaczej to narzędzie. Okno „wyrównaj i rozmieść” otrzymało nowe narzędzie, które pozwala wymieniać obiekty miejscami - dokładna prezentacja działania narzędzia w powyższym filmie.

 

Ulepszona obsługa warstw - warstwy działają teraz sprawniej - można je łapać, przeciągać, wymieniać, a nawet grupować. Obsługa warstw zyskała więc teraz znaczną przejrzystość i intuicyjność w działaniu.

 

Symbole - Inkscape posiada teraz specjalne narzędzie z gotowymi zestawami ikon, znaków i symboli. Przydatne do prezentacji, wizualizacji itp. Niestety na chwilę obecną Inkscape nie pozwala na ich edycję. Są one jednak wektorowe i pozwalają się dowolnie skalować.

 

Power Stroke - nowy efekt ścieżki pozwalający na jej modyfikację polegającą na zmianie grubości – tzn. jedna ścieżka może mieć kilka różnych szerokości i możemy to zmieniać niemal dowolnie. Dla lepszego zrozumienia działania efektu znów polecam przygotowany film.

 

Przyciąganie prostopadłe i przylegające - w ustawieniach dokumentu można teraz włączyć opcje przyciągania prostopadłego i przylegającego. Pozwala dołączyć prostą do drugiej prostej lub łuku w miejscu przebiegania stycznej do okręgu. Daje to możliwość idealnego wkomponowania linii prostej w np. łuk tak, żeby nie było żadnych nierówności, krzywizn, czy uskoków.

 

Ulepszony import plików z Corela Draw oraz Visio - dzięki zastosowanym zmianom, nowa wersja radzi sobie obecnie znacznie lepiej z importem plików ze wspomnianych programów.

 

Cairo - zastosowanie biblioteki Cairo w zauważalny sposób przyśpiesza działanie interfejsu oraz renderowanie plików wyjściowych.

 

Zmiana wielkości uchwytów - Inkscape pozwala obecnie na zmianę wielkości uchwytów oraz dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb.

 

Dostosowywanie skrótów klawiszowych - pełna dowolność w dodaniu lub zmianie istniejących skrótów klawiszowych to opcja której poszukiwało wiele osób. Jest też „bank” zdefiniowanych, typowych skrótów z innych programów takich jak Adobe Illustrator, CorelDRAW, Xara, czy innych mniej popularnych programów.

 

Masowe duplikowanie obiektów - Spacja wciśnięta w czasie przemieszczania obiektu po ekranie powoduje jego hurtowe zwielokrotnianie. Daje to wiele ciekawych możliwości.

 

Zaznaczanie jednakowych - funkcja zaznaczania wszystkich obiektów o takich samych kolorach, konturach itp.

 

Biblioteka Open Clipart - opcja dostępna dotąd wyłącznie dla posiadaczy komputerów Apple, narzędzie zintegrowane z biblioteką OpenClipart.org pozwala na importowanie obiektów bezpośrednio do programu bez konieczności otwierania przeglądarki i zapisywania pliku na dysku przed importem.

 

Powyższe zmiany to rzecz jasna tylko część nowości dostępnych w nowej wersji programu, ale są to zmiany bodaj najistotniejsze. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez twórców ta wersja to tylko przedsmak. Prawdziwa rewolucja ma zostać wywołana wersją 0.92, a w niej wiele narzędzi, których nie doczekaliśmy się w wersji 0.91. Podgląd znajdziecie TUTAJ. Trzeba przyznać, że wygląda to imponująco, ale czy faktycznie doczekamy się ich w wersji 0.92, a także, kiedy to nastąpi, tego oczywiście nie wie nikt. Czas pokaże.

 

UWAGA! Redakcyjne testy wykazały większą stabilność wersji x32bit względem x64bit dla systemów Windows.

Najnowsze zasoby

 • SVG2PNG

  Inkscape Team 21.2.2016 2309
  SVG2PNG SVG2PNG to program do hurtowej konwersji plików wektorowych SVG do plików rastrowych PNG. Jednocześnie przerobimy…
 • Valentina Project

  Inkscape Team 14.2.2016 2190
  Valentina Project Valentina jest darmowym programem, który umożliwia projektowanie wykrojów niezbędnych w przemyśle odzieżowym. Program stanowi pomoc…
 • Alchemy

  Inkscape Team 8.2.2016 2341
  Alchemy Alchemy to program graficzny dzięki któremu każdy może poczuć się jak wirtualny Jackson Pollock. Dzięki…

Najnowsze tutoriale

Najnowsze posty na forum

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.