Zmiana przestrzeni kolorów za pomocą programu CMYKTool oraz Krita

Inkscape Team 17.12.2013 7420 Wydrukuj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tworząc swoje prace w Inkscape, co jakiś czas stajemy przed problemem przygotowania ich na potrzeby wydruku. Program mimo wielu zalet nie obsługuje zapisu do przestrzeni kolorów CMYK jedynie RGB. W tym tutorialu pokażemy Wam, jak sobie z tym poradzić używając darmowych narzędzi CMYKTool oraz Krita.

CMYKTool

Pobieramy program CMYKTool, rozpakowujemy archiwum, uruchamiamy program za pomocą pliku CMYKTool.bat w głównym katalogu lub cmyktool.exe z podkatalogu BIN.

UWAGA: CMYKTool w wersji dla Windows do prawidłowego działania wymaga zainstalowanych bibliotek GTK+. GIMP oraz Inkscape zawierają w sobie GTK+, dodatkowa instalacja bibliotek nie jest konieczna.


Pliki, które mamy zamiar konwertować, możemy dodawać poprzez przeciągnięcie ich do okna programu lub używając przycisku .

 

W programie mamy możliwość hurtowej konwersji plików, lecz zapis musimy przeprowadzić dla każdego pliku z osobna. Aby przeprowadzić hurtową konwersję plików, zaznaczamy pliki ze wciśniętym klawiszem i wciskamy przycisk .

 

PPM- dopasowuje wyświetlanie dużych obrazków do wielkości okna programu.

 

Oznaczenia na miniaturach plików przeznaczonych do konwersji:

CMYK zrzut ekranu

RGB- przestrzeń kolorów RGB

CMYK zrzut ekranu 2

CMYK- przestrzeń kolorów CMYK

ICC- osadzony w pliku profil kolorów ICC

 

Na dole ekranu mamy przycisk [Inspect] klikając w niego, możemy sprawdzić, jak będzie wyglądał gotowy wydruk.Pliki zapisujemy, używając przycisku


W nowym oknie do wyboru mamy dwa formaty plików JPEG oraz TIFF a w każdym z nich dodatkowo po kilka opcji. Możemy ustawić jakość plików JPEG (JPEG Quality), rozdzielczość (Resolution) oraz osadzić w pliku profil ICC (Embed ICC Profile).

Krita

Instalujemy program Krita , po zainstalowaniu, otwieramy plik który chcemy konwertować, menu Plik > Otwórz lub +, po wczytaniu grafiki klikamy na menu Obraz > Przekształć przestrzeń kolorów obrazu...

W nowym oknie wybieramy interesującą nas przestrzeń kolorów (RGB, XYZ, CMYK, L*a*b*, YCbCr, Skala szarości) oraz głębię kolorów (8-bit, 16-bit, 32-bit zmiennoprzecinkowa). Możliwe jest wczytanie własnego profilu barw (*.icm, *.icc). Po zamianie klikamy na . Plik zapisujemy w menu Plik > Zapisz jako... lub Ctrl+Shift+S do formatu TIFF.

UWAGA: Użytkownicy systemu Windows oraz kart graficznych Intel, jeśli po wczytaniu nie widać zawartości grafiki tylko czarny ekran należy zaktualizować sterowniki karty graficznej!

Najnowsze posty na forum

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.