Import tabel z LibreOffice

Inkscape Team 5.12.2013 4880 Wydrukuj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Inkscape nie posiada funkcji rysowania tabel, istnieje jednak możliwość dodania do niego wtyczki która poszerza jego możliwości o taką funkcjonalność. Niestety wtyczka jest we wczesnej fazie rozwoju i ma bardzo ograniczone możliwości.

 

W tym tutorialu pokażemy Wam jak szybko stworzyć tabelę wspomagając się pakietem biurowym LibreOffice. Stworzenie takiej tabeli w Inkscape jest oczywiście możliwe ale zajmie dużo więcej czasu.

 

Lista programów użytych w tym tutorialu:

 

Otwieramy LibreOffice Writer, z menu Format → Strona wybieramy w nowym oknie format strony: A3, A4... Wybór zatwierdzamy przyciskiem OK.


Tworzymy tabelę +, w nowym oknie wpisujemy ilość wierszy i kolumn w zależności od potrzeb, klikamy przycisk Wstaw.


Formatowanie tabeli czyli wybór koloru czcionki, kroju, koloru komórek, stylu oraz widoczności krawędzi komórek jest kwestią indywidualną. Po zaznaczeniu tabeli w menu Tabela odblokowuje się funkcja Właściwości tabeli… Możemy tu eksperymentować aby uzyskać żądany wygląd.Gdy już jesteśmy zadowoleni z efektu z menu Plik wybieramy Eksportuj jako PDF...


UWAGA: Opcjonalnie zapisujemy dokument aby mieć możliwość dokonywania zmian zawartości tabeli w późniejszym czasie ++!

 

Uruchamiamy Inkscape, we Właściwościach dokumentu ustawiamy wielkość sceny zgodną z formatem importowanej tabeli (np. A4), otwieramy plik PDF +, w nowym oknie podajemy którą stronę pliku chcemy importować (funkcja będzie aktywna gdy plik PDF ma więcej niż jedną stronę). Potwierdzamy przyciskiem OK.


Treść tabeli została zaimportowana jako tekst a nie krzywe czyli mamy możliwość edycji jej zawartości. W praktyce wygląda to tak, że edycja tekstu rozsypuje go! Jedną z możliwości jest zamiana tekstu w ścieżkę ++ i edycja jako krzywe lub ponowna edycja pliku roboczego w LibreOffice i zapis do PDF (czyli zabawa od początku!)

 

Przykładowe warianty kolorystyczne tabel:


Inkscape do wersji 0.48.4 przelicza czcionki w pikselach zamiast punktach, czyli wybierając w LibreOffice np. Arial 12 pt mamy Arial 15 px (wys).

Poniżej znajduje się porównanie wielkości czcionek, po lewej importowane z pliku PDF a po prawej ich odpowiedniki w Inkscape (pow. 400%).


Jeśli komuś z Was zależy na uzyskaniu dokładnego wymiaru czcionki zaleca się użycie Inkscape w wersji deweloperskiej, gdzie błąd został poprawiony!

 

 

Przykład zastosowania importowanej tabeli:

 


Najnowsze posty na forum

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.